69949

MATTA.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
11 500 SEK
MATTA.

Antik Khorasan. Mörkblå botten med polykroma blomslingor, hörnornament och stor medaljong. Bred terrakottafärgad huvudbård med palmettrankor och inskription. Inköpt av ägarens farföräldrar 1904. 583x444,5 cm.

Något ställvis hårt slitage, fläckar, skador, malskador, hål.

Some partly hard wear, stains, damages, mothdamages, holes.