Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
603
71141

Karl Fredrik Brander, tillskriven.

(Sverige, 1705-1779)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
7 200 SEK
(Sverige, 1705-1779)

"Lovisa Ulrica Ehrenpreus" (1692-1775)

Uppfodrad duk 79 x 61 cm. Förgylld gustaviansk ram.

Retuscher.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Esberöds herrgård, Kivik, Småland.

Index över svensk porträtt 1500-1850, band I, sid 229.