Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
676
71275

Carl Johansson

(Sverige, 1863-1944)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris

Carl Johansson
(Sverige, 1863-1944)

"Från jeresta, Nordingrå"

Signerad Carl Johansson och daterad 1935. Duk 50 x 65 cm.

Formgivare

Representerad på Nationalmuseum och Konstakademin i Stockholm.