Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
75
70147

TESERVIS,

Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
194 - 242 EUR
222 - 277 USD
Klubbat pris
5 200 SEK
TESERVIS,

21 delar, porslin. Kongl Dansk 1900-talets början. Bestående av 7 tekoppar med fat, 9 assietter, tekanna, med lock, sockerskål med lock, mjölkkanna, skål samt spilkum. Dekor av polykroma blommor mot vit fond samt guld. Tekannans höjd 14,5 cm.

En extra tekopp medföljer samt en tekanna med lock. Två assietter med kantnagg, ett lock med undersidesnagg. Skålen med grenskada.