75
70147

TESERVIS,

Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
177 - 221 EUR
184 - 230 USD
Klubbat pris
5 200 SEK
TESERVIS,

21 delar, porslin. Kongl Dansk 1900-talets början. Bestående av 7 tekoppar med fat, 9 assietter, tekanna, med lock, sockerskål med lock, mjölkkanna, skål samt spilkum. Dekor av polykroma blommor mot vit fond samt guld. Tekannans höjd 14,5 cm.

En extra tekopp medföljer samt en tekanna med lock. Två assietter med kantnagg, ett lock med undersidesnagg. Skålen med grenskada.