Madeleine Pyk – en samling F769
771
71463

Mosse Stoopendaal

(Sverige, 1901-1948)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 570 EUR
436 - 654 USD
Klubbat pris
3 700 SEK

Mosse Stoopendaal
(Sverige, 1901-1948)

Flygande fåglar

Signerad Mosse Stoopendaal. Duk 41 x 55,5 cm.

Formgivare

Mosse Stoopendaal utbildades av sin far konstnären Georg Stoopendaal, och ägnade sig i mycket unga år åt måleri och tecknande. En stor inspiratör var också Bruno Liljefors, som han delade intresset för jakt med. Hans ateljé var främst ute i naturen och motiven blev sålunda landskap med djur - ofta fåglar, harar och rävar. Georg Stoopendaal ställde bland annat ut i Stockholm och Göteborg och var medlem i Göteborgs konstnärsklubb. Målningarna utfördes främst i olja och akvarell.