82
70159

MATTA.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
355 - 444 EUR
370 - 463 USD
Klubbat pris
2 000 SEK
MATTA.

Semiantik Isfahan. Terrakottabrun botten med polykrom medaljong, palmettslingor och hörnornament. Mörkblå huvudbård med stor palmettranka. 204x137,5 cm.

Ställvis slitage, fläckar, smärre lagningar. Baksidan med obet limrester, kortsidorna saknar några knutrader.

Partly worn, stains, minor repairs. Insignificant traces of glue at the back, the ends have a few rows of knots missing.