850
71617

MATTA.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
6 600 SEK
MATTA.

Semiantik Kina. Aprikosfärgat mittfält och bred benvit bård med hörnornament av blommande kvistar. Art Deco. 357,5x275 cm.

Ställvis hårt slitage, fläckar, smärre trampveck.

Proveniens

Köpmannen och mattsamlaren Lennart Larsson jr, Stockholm.

Partly hard wear, stains, minor folding wear.