872
71661

NATTVARDSKALK,

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
NATTVARDSKALK,

Holland 1800-tal. Delvist förgyllt silver. Cuppan med pålagd dekor av medaljonger med helgon omgivna av druvor och sädesax. Balusterformat ben. Rund fot med driven dekor av religösa scener omgivna av druvor. Fotkanten med minnesgravyr. Höjd 28 cm.

Obetydlig buckla på benet.