Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
98
70191

MATTA.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
MATTA.

"Vita spetsporten". Reliefflossa. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1934. Tillverkad efter 1941. 274x202,5 cm.

Ställvis något slitage, smutsig. Något skadade kortsidor, fransar saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 42; Thorman, Elisabeth: Svenska mattor, utställning på Akademien för de Fria Konsterna, Stockholm 1945, plansch nr VI; Katalogen Märta Måås
-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sidan 12.

Partly some wear, dirty. Slightly damaged ends, all fringes are missing.