Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1000
102635

VÄVNAD, gobelängvariant. "Blå Crocus". 31,5x39 cm. Signerad AMF (Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, för MMF AB).

Utropspris
800 - 1 000 SEK
78 - 97 EUR
91 - 113 USD
Klubbat pris

Komponerad 1945.

Något smutsig, smärre fläckar och skador.

Tilläggslista

Tilläggsinformation: Ett exemplar finns i Victoria and Albert Museums collections, London.

Jämför "Små Vävnader från Märta Måås-Wennerström", färgplansch 14; "Röd Crocus" Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 61; Waldemarsuddes utställningskatalog nr 6: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch sidan 4, text sidan 22.

Ett exemplar finns i Victoria and Albert Museums collections, London.