Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1001
83671

Siri Rathsman

(Sverige, 1895-1974)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
390 - 487 EUR
453 - 566 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Siri Rathsman
(Sverige, 1895-1974)

"Symfoni"

Signerad Siri Rathsam och daterad 1968. Duk 65 x 66 cm.

Formgivare

Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär född i Sundsvall. Hon studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap. Motiven är både kubistiska och abstrakta i uttrycket.