1138
87367
"Les Maitres de l'Affiche" (16)

16 färglitografier, efter affischer av bla Chéret, Steinlen. Utgivna 1895-1900, bladstorlek 39 x 28,5 cm.

En del blad med skador (revor och mindre pappersförluster längs kanterna).

Utropspris:

14 000 - 18 000 SEK

1 340 - 1 722 EUR

Klubbat pris:
Tilläggslista

Tilläggsinformation: Serien "Les Maitres de l'Affiche" började ges ut 1895 som en 60 månader lång prenumeration, varje månad erhölls 4 blad. Serien blev mycket populär då den möjliggjorde att lätt samla på tidens mest betydande affischer i ett mer lätthanterligt format. Tryckkvalitén var för tiden ovanligt hög.

Övrigt

Serien "Les Maitres de l'Affiche" började ges ut 1895 som en 60 månader lång prenumeration, varje månad erhölls 4 blad. Serien blev mycket populär då den möjliggjorde att lätt samla på tidens mest betydande affischer i ett mer lätthanterligt format. Tryckkvalitén var för tiden ovanligt hög.

Kontakta specialist
Malin Sveholm
Malin Sveholm
Chef program- och eventavdelningen, specialist fashion
+46 (0)708 92 19 97