1260
90033

KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige, daterad i gravyren 1778.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 350 EUR
276 - 369 USD
Klubbat pris
1 800 SEK

Invändigt svag förgyllning. Rund med räfflade kanter. På locket dekor i relief av kärlekspar och amor. Diam. 5, 5 cm.

Slitage.

Proveniens

Falk Simons samling, F.S. 338.