Madeleine Pyk – en samling F769
134
78241

LJUSKRONA, för tolv ljus. Nyrokoko.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Gulmetall. Skålformad mittdel av rött och vitt glas med polykromt blomstermåleri, även kedjor med glasmontering. Höjd 105, bredd 93 cm.

Glas med lagningar, borrad för el.

Proveniens

Enligt uppgift Haga slott, Stockholm.