1401
77743

CYLINDERSPELDOSA för 6 melodier,

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
7 200 SEK

Ducommun Girod, Schweiz, 1800-talets andra hälft. Fanerat fodral med rika inläggningar av blommor och trofégrupp. Underdel med låda avsedd för extra rullar. Totalt ingår fyra rullar. Mått inklusive underdel, längd 64,5, bredd 59,5, höjd 27,5 cm.

Skador, delar saknas. Speldosan fungerar men uppdragningsmekanismens kugghjul är nedslitet och behöver bytas ut.