1532
88881

DRÄKT, ateljésydd 1960-tal.

Utropspris
800 - 1 000 SEK
70 - 87 EUR
73 - 91 USD
Klubbat pris
400 SEK
DRÄKT, ateljésydd 1960-tal.

Tvådelad bestående av kjol samt jacka. Rosa/blå/ljusgrön. Tyget från NK, Bernard Klein. Jackans bystmått 45, ärm 53, rygglängd 56 cm. Kjolens midjemått 30,5, längd 63 cm. Fickor samt knapphakar medföljer.

Missfärgad vid armhålor. Obetydligt slitage.

MÄTNING AV STORLEKAR.

Byst: Plagget har legat platt och är mätt från armhåla till armhåla.

Ärm: Plagget är mätt från den sydda kanten vid axeln och ner till handen.

Rygg: Plagget är mätt från nacken och rakt nedåt.

Midja på kjol och byxa: Plagget har legat platt och mätt från sida till sida.

Byxlängd: Plagget är mätt från kanten (byxans midja) och rakt nedåt.