1557
100805
CAPE, 1900-talets första hälft.

Svart ull, broderad. Bystmått ca 62, rygglängd 48 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris:

500 SEK

48 EUR

Klubbat pris:
2 200 SEK
Tilläggslista

Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete

Övrigt

MÄTNING AV STORLEKAR.

Byst: Plagget har legat platt och är mätt från armhåla till armhåla.

Ärm: Plagget är mätt från den sydda kanten vid axeln och ner till handen.

Rygg: Plagget är mätt från nacken och rakt nedåt.

Midja på kjol och byxa: Plagget har legat platt och mätt från sida till sida.

Byxlängd: Plagget är mätt från kanten (byxans midja) och rakt nedåt.

Kontakta specialist
Malin Sveholm
Malin Sveholm
Chef program- och eventavdelningen, specialist fashion
+46 (0)708 92 19 97