1619
105309

KLÄNNING, Voukko 1980-tal.

Utropspris
600 - 800 SEK
58 - 78 EUR
67 - 89 USD
Klubbat pris
1 100 SEK
KLÄNNING, Voukko 1980-tal.

Randig sammet i mullvadsbrunt och svart. V-ringad fram och bak. Med knytskärp. Storlek small (enl etikett). Etikettmärkt: "Vuokko Suomi-Finland". Bystmått 55, ärmlängd 44, rygglängd 106 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Tilläggsinformation: Tre galgar medföljer.

MÄTNING AV STORLEKAR.

Byst: Plagget har legat platt och är mätt från armhåla till armhåla.

Ärm: Plagget är mätt från den sydda kanten vid axeln och ner till handen.

Rygg: Plagget är mätt från nacken och rakt nedåt.

Midja på kjol och byxa: Plagget har legat platt och mätt från sida till sida.

Byxlängd: Plagget är mätt från kanten (byxans midja) och rakt nedåt.