BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Sengustaviansk.
Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av grå marmor. Rak form. Fyra lådor, den övre med klaff. Bredd 116, djup 54, höjd 94 cm. Signerad på ena lådkanten "Hultstén".
Senare skiva, några lister lösa, smärre slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in