372
86589

Alfred Bergström

(Sverige, 1869-1930)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
Alfred Bergström
(Sverige, 1869-1930)

Landskapsvy

Signerad Alfr.Bergström och daterad 1930. Duk 43 x 78 cm.

Formgivare

Studier vid Konstakademien samt resor till Tyskland och Frankrike var den traditionella utbildning, som Alfred Bergström fick. Han kom att bli skildrare av Stockholm med dess omgivningar och av den mellansvenska naturen. I striden mellan Akademien och Konstnärsförbundet förespråkade han den akademiska friluftstraditionen men fångades också av sekelskiftets skymningsmåleri.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt i Konstmuseerna i Göteborg och Malmö.