603
92483

AMPEL, för åtta ljus. Empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
958 - 1 150 EUR
1 080 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 800 SEK
AMPEL, för åtta ljus. Empire.

Förgylld och svartpatinerad mässing. Skålformad. Svängda bladornerade ljusamar. Dekor av rosor och palmetter. Höjd 75, diam 55 cm.

Kompletteringar, dekordelar saknas, smärre skador, borrad för el.

Proveniens

Axel L. Romdahl, Pipblåsaregatan 28, Örgryte.