619
92769

SKRIVBYRÅ. Empire, 1800-talets första hälft.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Fanerad med mahogny och lönn. Beslag av mässing. Tre lådor, översta med skrivinredning. Bronserade tassfötter (lösa). Inläggningar av Justitia. Sidorna med pilastrar. Bredd 107, djup 54, höjd 89 cm. Liten nyckel medföljer.

Lösa tassfötter, senare beslag, skador.