747
80835

SKRIVBORD. Kina, sekelskiftet 1900.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Snidat trä. Svängda ben på tassfötter. Två lådor. Uppsats med hyllor, låda och dörr. Rik snidad dekor av drakar, fladdermöss och vinrankor. Bredd 104, djup 63, höjd 137,5 cm.

Lagningar.

Proveniens

Kinas södra provins Guangdon, 1930-talet.