964
101281

MATTA, rölakan. 363x256 cm. Finland sannolikt, 1900-talets förra hälft.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris

Botten melerad i gult, brunt och benvitt. Med stiliserade polykroma träd. Bred bård med stiliserade blommor i fält.

Ställvis hårt slitage, fläckar, smärre skador, lagningar. Maskinfransar.