967
101403

SKULPTURER, 2 st. Hälsingland, 18-1900-tal.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 266 EUR
185 - 278 USD
Klubbat pris
3 400 SEK

Trä. I form av hästar. Delvis bemålade. Av Jakob Hård resp Anna Elisabeth Jonson. Den större hästen signerad J Hård och den mindre med inskription: "Skuren af hustrun Anna Elisabeth Jonson, Boda, Jerfsö. Den 28 maj 1888. Längd 28, höjd 23 cm resp längd 19,5 cm, höjd 14 cm.

Tilläggslista

Tilläggsinformation: Anna Elisabeth Jonson/Jonsdotter föddes 14 mars 1855 i Järvsö. Hennes far var drängen Jon Ersson. År 1890 står hon som "Frånskild kvinna, mor i familjen (2 barn) till socken hörande utan stadig hemvist från Åsbo, Järvsö".

Anna Elisabeth Jonson/Jonsdotter föddes 14 mars 1855 i Järvsö. Hennes far var drängen Jon Ersson. År 1890 står hon som "Frånskild kvinna, mor i familjen (2 barn) till socken hörande utan stadig hemvist från Åsbo, Järvsö".