967
101403
SKULPTURER, 2 st. Hälsingland, 18-1900-tal.

Trä. I form av hästar. Delvis bemålade. Av Jakob Hård resp Anna Elisabeth Jonson. Den större hästen signerad J Hård och den mindre med inskription: "Skuren af hustrun Anna Elisabeth Jonson, Boda, Jerfsö. Den 28 maj 1888. Längd 28, höjd 23 cm resp längd 19,5 cm, höjd 14 cm.

Utropspris:

2 000 - 3 000 SEK

191 - 287 EUR

Klubbat pris:
3 400 SEK
Tilläggslista

Tilläggsinformation: Anna Elisabeth Jonson/Jonsdotter föddes 14 mars 1855 i Järvsö. Hennes far var drängen Jon Ersson. År 1890 står hon som "Frånskild kvinna, mor i familjen (2 barn) till socken hörande utan stadig hemvist från Åsbo, Järvsö".

Övrigt

Anna Elisabeth Jonson/Jonsdotter föddes 14 mars 1855 i Järvsö. Hennes far var drängen Jon Ersson. År 1890 står hon som "Frånskild kvinna, mor i familjen (2 barn) till socken hörande utan stadig hemvist från Åsbo, Järvsö".

Kontakta specialist
Malin Sveholm
Malin Sveholm
Chef program- och eventavdelningen, specialist fashion
+46 (0)708 92 19 97