Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
105
111785

SOFFBORD, "Birka". A E Hjort, Nordiska Kompaniet 1935.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
292 - 390 EUR
340 - 453 USD
Klubbat pris

Rektangulärt med rundade hörn, fanerad med alm, ben av betsad björk. Brickmärkt "NK R 40648 C 35 0 88". Skivan med turkosa kakelplattor med svart mittdekor. Längd 110 cm, bredd 50 cm, höjd 65 cm.

Skador.

Inskrivet som lagervara i NKs arkiv och kunde beställas i lönn, ask eller olivträ. Av samma modellnamn skrevs in i arkivet t.ex. soffa, fåtölj, kista. Axel-Einar Hjorth var vid denna tid chef för NKs atelier.