142
113245

DRYCKESKANNA, silver, K. Andersson, Stockholm 1921.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
436 - 610 EUR
456 - 639 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Invändigt förgylld. Cylindrisk på tre kulfötter. Bandornamentik i fornnordisk stil, kantdekor av ekollon och löv. Höjd 19,5 cm.

Obetydligt slitage.