18
69019

VAS, Mela Anderberg, Rörstrand ca 1900.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris

Porslin, genombruten och reliefdekor av blommor och blad i underglasyrfärger. Signerad M.A. Rörstrand 60473 i grönt samt inpressat 21. Höjd 17,5 cm.

Mela Anderberg 1865-1927, porslinsmålare, keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1880-talet slut fram till 1920. Formgav egna föremål till Stockholmsutställningen 1897 och till Parisutställningen 1900.