22
83719

GOLVLAMPA, Greta Magnusson Grossman, Bergboms, Malmö 1950-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Modell G-33. Svartlackerat stål. Höjd 123 cm.

Omlackerad, skärmen med små bucklor.

Modellen tillverkades även av den amerikanska tillverkaren Ralph O. Smith, då under namnet "Grashopper".