Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
35
104031

Lindorm Liljefors

(Sverige, 1909-1985)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
975 - 1 460 EUR
1 130 - 1 700 USD
Klubbat pris
8 800 SEK

Lindorm Liljefors
(Sverige, 1909-1985)

Älg på myr

Signerad Lindorm L. och daterad -44. Pannå 60 x 73 cm.

Formgivare

Lindorm Liljefors föddes i Ytterjärna och var son till den store svenska naturskildraren Bruno Liljefors. Lindorm Liljefors gick i sin fars fotspår och utbildade sig på konsthögskolan mellan åren 1928-1933. Studierna innefattade både måleri och skulptur. Lindorm Liljefors var mycket intresserad av djur och natur och var även utbildade jägare. Han skrev under många år återkommande artiklar om djurliv och jakt i "Svensk Jakt". Lindorm Liljefors skildrar gärna den uppländska naturen och dess djurliv, framför allt fascinerades han av älgar och den natur dessa rör sig i. Måleriet var den teknik som han främst arbetade i och få har som Lindorm Liljefors lyckats fånga den i flyende älgen i den höstbleka skogen! Lindorm Liljefors har också utfört konstnärliga arbeten i tekniker såsom tusch, blyerts och akvarell, företrädelsevis med motiv från naturen. Även de få bronsskulpturer som konstnären utfört har dessa motiv.