356
119191

VÄGGPENDYL, av Per Henrik Beurling. Sengustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Förgylld och bronserad. Dekor av rosor, frukter, draperihängen och krönande bandrosett. Vitlackerad urtavla märkt "Beurling Stockholm" (verksam i Stockholm 1783-1806). Höjd 91, bredd 47 cm. Pendel medföljer.

Dekorskador, dekorlagningar.