Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
372
119385

Hugo Zuhr

(Sverige, 1895-1971)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris

Hugo Zuhr
(Sverige, 1895-1971)

Sommarlandskap

Signerad med monogram samt a tergo signerad Hugo Zuhr och daterad 1964. Duk 49,5 x 73 cm.

Formgivare

Hugo Zuhr, svensk målare. Under 1920-talet vistades han i Paris , där han drogs till Corot och impressionisterna och kände släktskap med intimistiskt valörmåleri. Hans färger dominerades till en början av jordfärgerna med brytning av grönt och gråblått. Efter en resa till Grekland 1934 blev hans färg ljusare och lättare. De orörda landskapen och de stora vidderna tolkade han med snabba luftiga penseldrag. Sedan 1939 återvänt till hemlandet fann han sina motiv i Lappland, Ångermanland, Bohuslän och Skåne , där han sedan 1963 hade ett hus på Österlen.