390
119639

BORDSLAMPOR, ett par, porslin o förg brons. Sèvres-liknande märke. Louis XVI-stil. Målarsign. H.Bituvin.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Droppformade med hänklar av förgylld brons samt fotmontering. Kartuscher med polykrom bemålning av galanta par, frånsidan med byggnad i landskap mot koboltblå fond. Raka hänklar med anfanger i form av medusahuvuden samt akantusavslutningar. Höjd inkl lampställning 80 cm. Blå tygskärmar medföljer. Elmonterade.