41
109881

SOCKERSKÅL MED LOCK, silver. Lorentz Wilhelm Fougberg, Borås 1853. Nyrokoko.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
3 800 SEK

Balusterformad skaft på rund fotplatta på bladornerade fötter. Svänga bladornerade hänklar. Krönande blomknopp. Höjd 25,5 cm.

Bucklor, smärre lagningar.