471
68911

Eduard Wiiralt

(Estland, 1898-1954)
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
569 - 664 EUR
651 - 760 USD
Klubbat pris

Eduard Wiiralt
(Estland, 1898-1954)

"Eesti neiu" (Estonian girl)

Mjukgrundsetsning och torrnål, 1942, signerad med tusch. 32,8 x 24,3 cm, bladstorlek 43,5 x 34,3 cm.

Gulnad, missfärgad efter passepartout. Monterad med lim längs bladets övre kant a tergo.

Kangilaski 121.

Formgivare