512
121903

BOK. Münster, Sebastian; ur"Cosmographiae Universalis"

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
4 600 SEK

Delar ur 2 olika utgåvor, sannolikt från 1500-talets sista fjärdedel. Världskarta (efter Ptolemaios) samt flertalet träsnitt (varav en del kolorerade).

Omfattande skador, gamla lagningar.