England, 1800-tal. Mahogny och mahognyfaner. Bestående av två halvrunda ändar (längd 60+60 cm), en slagbordsdel (55+59,5 cm), samt en iläggsskiva (59,5 cm). Raka kälade ben. Total längd 294, bredd 111, höjd 72 cm.
Lagningar, sarger med smärre fanerskador.