Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
65
110457

Fanny Hjelm

(Sverige, 1858-1944)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
390 - 585 EUR
453 - 680 USD
Klubbat pris
5 400 SEK

Fanny Hjelm
(Sverige, 1858-1944)

"Från Utö"

Signerad Fanny Hjelm och daterad 1908. Duk uppklistrad på pannå 15 x 39 cm.

C.M. Holmquists konstsalong, Birger Jarlsgatan 1, Stockholm.

Formgivare

Fanny Hjelm var en svensk bildkonstnär född i Lindesberg. Hon studerade vid Slöjdskolan och vid Konstakademien i Stockholm. Hjelm är känd för sina miniatyrporträtt, bland annat föreställande kungafamiljen, samt blomsterstilleben och landskap i akvarell.