654
124485

SKRIVBYRÅ, av Dreessen, Karlskrona 1802. Sengustaviansk.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Klubbat pris
4 800 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Rak form. Tre lådor. Lådinredning innanför lådklaff. Invändigt skrift med blyerts: "Förfärdigat den 21 juli 1802 uti Carlscrona hos P:M:Dressen", "Reparerad d. 30 Mars 1829 af (...) Dressen uti Carlskrona". Bredd 92, djup 52, höjd 96,5 cm.

Senare ben, lådknopp och lås, ett lås borttaget, fanerlagningar, torksprickor.

Antikbörsen, nr 6, 1995, finns en traditionell sengustaviansk sekretär av mahogny avbildad, som är signerad "Förfärdigat af P A [?] Dressen uti Carlskrona d 6 april 1815". Bukowskis Klassiska Höstauktion 554, katnr 821, Spelbord signerat Dressen.