Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
783
75475

SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag och lister av mässing. Skiva av vit marmor. Upptill tio små lådor och skåpdörr bakom klaff. Nedtill tre lådor. Längd 96, bredd 56, höjd 116 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.

Lösa lister medföljer. Torksprickor. Nyckel finns.

Proveniens

Samuel Owens (1774-1854) dotter Mary Ann, därefter i arv.