Arne Jones E1299
815
126927

TÄLTBAND, två delar. Semiantikt Turkmenskt. 840x32,5 resp. 794x32,5 cm. Slätväv.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris
5 800 SEK

Rödbrun botten med stora polykroma medaljonger och smala bårder.

Fällningar, smärre fläckar, skador och lagningar.

Proveniens

Inköpt i Persien mellan 1932-36. Tekn.dr. Allan Dahlén (1907-92) verksam för AB Bofors Nobelkrut i Persien, senare bosatt på Björkborns herrgård.