Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
962
129783

Nils Nilsson Skum

(Sverige, 1872-1951)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
487 - 585 EUR
566 - 680 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Nils Nilsson Skum
(Sverige, 1872-1951)

Rendrivning

Signerad N.N Skum och daterad 1942. Färgkrita och blyerts 30,5 x 38 cm.

Formgivare

Nils Nilsson Skum var en svensk konstnär född mellan Kautokeino och Gällivare. Nilsson Skum började sin karriär som renpatron men ägnade sig senare åt måleri och teckning där han var autodidakt. Han deltog i världsutställning i Paris med namnet ”Folklore de Suéde” och ställde ut på Färg och Form i Stockholm. Nilsson Skums konst vittnar om ett noggrant betraktande av naturen och skildrar ofta motiv ur samernas liv. Renskötsel och landskap är återkommande teman. Hans teckningar och målningar betraktades först mer som etnografiska dokument men kom att erkännas som fullödig konst och spridas till en bred publik bl.a. tack vare avbildningar i olika bokverk. Ägnade sig också i mindre skala åt skulptur och konsthantverk.
Representerad på Nationalmuseum och Nordiska museet i Stockholm samt i norrländska museisamlingar.