Lilla Bukowskis S191

48 föremål
15. VAS, Nils Emil Lundström, Rörstrand ca 1900.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
17. SKÅLAR, 2 st, Wilhelm Kåge, Gustavsberg Studio 1950-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
18. VAS, Mela Anderberg, Rörstrand ca 1900.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
19. VAS, Astrid Ewerlöf och Rube Rising, Rörstrand 1900-talets början.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
20. VASER, 2 st, Nils Emil Lundström och Astrid Ewerlöf, Rörstrand ca 1900.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
26. SKÅL, porslin, överfång. Rörstrand.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
27. HINK MED SKURTRASA, Ingrid Herrlin, Båstad.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
46. GALLERSKÅLAR, 2+1 st, porslin. Juliana Marie, Kongl Dansk 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
60. CREMEKOPPAR MED LOCK, 4 st (2+1+1), mjukt porslin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
80. SERVIS, 39 delar, benporslin. "Guldstjärna". W.Kåge, Gustavsberg 1927-60.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
87. SKÅL, porslin, trol Ryssland. Senempire.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
90. FAT, flintgods, 1800-tal.
90. FAT, flintgods, 1800-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
183. FÅGEL, chamotterat stengods. Thyra Lundgren, sign.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
218. URNOR, ett par, porslin. Neapelliknande märke.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
219. VASER, två stycken, porslin. Meissen 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
276. PARTI, 10 delar, keramik. Grekland, Egypten, Bl.a. Romersk tid.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
279. DESSERTTALLRIKAR,
279. DESSERTTALLRIKAR,
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
280. KOPP med FAT,
280. KOPP med FAT,
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
281. KOPP med FAT,
281. KOPP med FAT,
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
292. VAS, stengods. Berndt Friberg, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
380. SERVIS, 15 snarlika delar, flintgods. England 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
381. KAROTTER MED LOCK, ett par, flintgods. 1800-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
383. SERVIS, 22 delar, flintgods. England, 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
384. TERRIN MED LOCK, flintgods. England 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
427. TERRIN med LOCK, fajans. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
428. STOP, fajans med tennmontering. 1780-tal, troligen Bayreuth.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
429. FIGURIN, flintgods. Troligen England, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
430. FIGURIN, flintgods. Troligen England, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
481. TALLRIK, porslin. Nymphenburg 1765.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
631. LJUSSTAKE/VAS, fajans. Stig Lindberg, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
639. OBJEKT, keramik. Sigurd Persson 1973. 7/13.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
697. FIGURIN. Gunnar Nylund, Rörstrand. 2:a sortering.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
749. KANNA, fajans. Holland Tyskland, märkt 1811.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
800. SERVIS, 74 delar, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
901. VAS, stengods. Gunnar Nylund, Rörstrand.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
902. VASER, 2 st, samt SKÅL, stengods. Gunnar Nylund, Rörstrand.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
906. FIGURINER, ett par. Holland, Delft, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
919. VAS, porslin. Rörstrand daterad 1881.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
930. JARDINIERE, flintgods. Rörstrand. Majolika.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
946. SERVIS, 55 delar, porslin. "Tulpan", Alf Wallander, 1900-talets början.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
956. FAT, 2 st, fajans. Stig Lindberg, Gustavsberg.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
957. KRUKA med LOCK, keramik. W.Kåge, Gustavsberg 1928.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
986. VAS, stengods. B.Friberg, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
989. SKÅLAR, 2 st samt VAS, stengods. B.Friberg, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK