112
73827

Fritz von Dardel

(Sverige, 1817-1901)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Klubbat pris
5 400 SEK
Fritz von Dardel
(Sverige, 1817-1901)

"Söndag i Vestergöthland"

Signerad Fv Dardel och daterad 1853. Akvarell 19 x 23 cm.

Formgivare

Fritz von Dardel var en schweizisk-svensk överintendent och bildkonstnär född i Neuchatel. Han studerade i Paris för Leon Coignet. I Sverige tillhörde han Karl XV:s inre krets. Von Dardel är känd för sina många akvarellerade teckningar föreställande personer och händelser vid hovet. Han har även utfört en rad folklivsbilder.