167
135811

Pehr Hörberg

(Sverige, 1746-1816)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
Pehr Hörberg
(Sverige, 1746-1816)

"Gubbhuvud"

Signerad P. Hörberg Pinxit och daterad 1781 a tergo. Pannå 34 x 24 cm.

Proveniens

Tidigare i Uppsala Univeristets samlingar.

Bengt Cnattingius, "pehr Hörberg", 1937, upptagen i katalogen under år 1781, kat nr 101.

"Raphael Sanzio del: 1519 Romae" a tergo

Formgivare