173
135919

BORDSPENDYL. Svensk empire.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
5 600 SEK
BORDSPENDYL. Svensk empire.

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär rundad på fyra kulfötter. Kvadratiskt urhus flankerat av harpspelande romare och sköld. Delvis vitemaljerad urtavla märkt"Gustaf Undén" (mästare i Stockholm 1800-1829). Längd 23, höjd 34,5 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Emalj med slitage. Förlängda fötter.