190
136215

Johann Ludwig Aberli

(Sverige, 1723-1786)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
Johann Ludwig Aberli
(Sverige, 1723-1786)

"Vûe dessinée à mouri prés de Berne"; "Vûe d'Yverdon, prise depuis Clindi" (2)

Handkolorerade etsningar, ett par. kolorerade av H Rieter och med hans signatur (en daterad 1807). Ca 36,5 x 50 cm. Gamla mahognyfanerade ramar (Karl Johan).

Ej examinerade ur ramar. Gulnade, fläckar, mindre defekter. En ram med fanérskada, spräckt glas.