41
130439

VÄVNADER, 2 st. "Brinnande buske" och rutmönstrad. Gobelängvariant resp. gobelängteknik. 48,5x44 resp. 39x39 cm. Signerade BS (Barbro Sprinchorn för MMF AB).

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
175 - 263 EUR
182 - 273 USD
Klubbat pris
1 100 SEK

Den förra komponerad 1958. Den senare liknar rölakansmattorna "Domherre", "Bofink" och "Blåmes" som komponerades 1959, eventuellt en studie till dessa? Den förra med påsydd etikett på baksidan.

Den förra något smutsig, den senare med något slitage.