537
134701

VAS, fajans. Hildur Haggård 1930-40-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
478 - 573 EUR
542 - 651 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Klotformad med indragen fot. Svängda hänklar. Polykrom dekor i turkos och brunt mot beige fond av jaktmotiv med Diana, jakthundar och hjortdjur. Sign H.H. i dekoren. Höjd 26,5 cm.

Undersidesfotnagg samt mynningsspricka.